חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:48 זריחה: 5:45 כ' בתמוז התש"פ, 12/7/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הרבי ממלא לנו את המצברים
גם בני-אדם חזקים מתקשים לעמוד בלחצי החיים. כדי לעמוד באתגרים אנו זקוקים לרבי, שנותן כוח לדבוק בערכים ולהיות יהודי גאה

מאת: הרב מנחם ברוד
כ"ד בסיון התש"פ (16/06/20)

העולם בימינו מעודד חשיבה עצמאית, ספקנות וביקורתיות. האדם נקרא להאמין בעצמו וביכולתו. קשה לו לקבל את רעיון ההתבטלות לרבי ואת ההליכה אחריו בעיניים עצומות.

אבל האמת היא שגם בני-אדם חזקים מתקשים לעמוד בלחצי החיים. אדם שואף לנהל את עסקיו על-פי הערכים שחונך על ברכיהם – יושר, הגינות, אמירת אמת. במהרה מתברר לו שהעולם העסקי הוא ג'ונגל, שבו יש טורפים ונטרפים, תחרות שאינה הוגנת, שקר ורמייה. למוחו מתגנבת המחשבה שאין ברירה. הערכים יפים, אבל ברומא התנהג כרומאי.

רב צעיר מתמנה בקהילה שאינה שומרת על קלה כחמורה. מהר מאוד הוא קולט את הרוח הנושבת. האם יתייצב נגד דעת הקהל? האם יתעקש שהמחיצה בבית הכנסת תהיה כדת וכדין? האם יאסור הכנסת כיבוד שאינו כשר בוודאות? אולי אפשר להעלים עין, להתפשר על דברים קטנים, ולקוות שבמרוצת הזמן יהיה אפשר לשפר?

לא התפשר על האמת

גם מי שניצבים בעמדות מנהיגות נשחקים מול הלחצים. ראינו ראשי ממשלה שנבחרו על בסיס השקפת עולם מוצקה. שנים נלחמו כאריות על עמדותיהם. ולבסוף, כשהגיעו לתפקיד הרם, קרסו מול הלחצים העולמיים. הם שכנעו את עצמם שאין ברירה, שהוויתור הכרחי כדי להציל את היתר. רק כעבור זמן גילו שכאשר הסכר נפרץ קשה מאוד לבלום את השיטפון.

כדי לעמוד בלחצי החיים אנו זקוקים לרבי. האדם עצמו עלול להישחק וליפול. היצר הערמומי והמחוכם יודע להציג את הכרסומים הקטנים באור מפתה. הוא ימצא צידוקים לטהר את השרץ בק"ן טעמים. יעברו שנים עד שנקלוט כמה התרחקנו ונסוגונו מנקודת המוצא, מהאמת המקורית.

מנקודת מבט זו ראוי להעריך את עוצם מנהיגותו של הרבי מליובאוויטש. הוא קיבל לידיו את ההנהגה בשעה שהיהדות עברה טלטלות אדירות. השואה, הקמת המדינה, ההתבוללות בתפוצות, התפתחות המדע והטכנולוגיה, התרחקות מהדת ועוד. בתוך כל אלה עמד הרבי כצוק איתן. לא נכנע ללחצים, לא הסכים להתפשר על האמת, לא זז מילימטר מדרכו הברורה.

אמת שמוסיפה להאיר

הרבי לימד גאון יעקב מהו. לא להתכופף אל מול לחצי הסביבה, אלא להפך, לשנות אותה. ללכת עם האמת היהודית בראש זקוף. בהשראתו יצאו חסידים לקצות עולם, ואחרי שנים שהם חיים במרחקים הם וילדיהם נראים כאילו יצאו זה עתה מהשכונה החסידית החמימה. הרבי לימד שכאשר אתה דבק באמונתך, תכבד אותך הסביבה.

מכאן אותה תחושה של מילוי מצברים שחש כל מי שבא אל הרבי ולומד את תורתו. אתה שומע את דבריו, והם משיבים נפש. אתה רואה את מנהיגותו, ומרגיש כמה נכון להיות יהודי של תורה ולהקרין מאורהּ על העולם שמסביב. זה כוחה של האמת, שלא נס ליחה והיא מוסיפה להאיר ולחמם עד ביאת משיח צדקנו בקרוב ממש.


הרבי. ללכת עם האמת היהודית בראש זקוף (צילום: ישראל־זאב גולדשמיד)


   

תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)