חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:05 זריחה: 6:22 י"ב בניסן התש"פ, 6/4/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

כשהחושך עצמו מאיר
מאמרים נוספים בפרשה
נחת-רוח בתוך המבול
כשהחושך עצמו מאיר
מבול הדאגות כמקווה טהרה
לראות את הטוב שבזולת
לראות את הטוב שבזולת
לא להרים ידיים
נח, אברהם, משה ודוד
היכנס ל'תיבה' ותינצל
טהרה מלמטה וטהרה מלמעלה
גילוי החכמות - בשביל מה?
המים משבחים את ה'
נח מול אברהם
ניצולי המבול של דורנו
מבול חיובי
הברית עם האדם
דורות שאינם זקוקים ל"אות הברית"
לא לראות את הרע שבזולת
לקבל את שכר כולם
ההגנה מפני 'מבול' הטרדות
פרשת נח כמבוא למרחשוון
מהיכן השיגה היונה עלה של זית?

צוהר תעשה לתיבה (בראשית ה,טז)

כאשר ציווה הקב"ה את נח לבנות תיבה, פירט לו את מידותיה המדוייקות ואת המבנה הפנימי שלה, ובין השאר ציווהו: "צוהר תעשה לתיבה". מהו צוהר? רש"י מביא מדברי חז"ל שני פירושים: א) "יש אומרים חלון"; ב) "ויש אומרים אבן טובה, המאירה להם".

ההבדל הרעיוני בין חלון לאבן טובה הוא, ש'חלון' איננו בעל אור משל עצמו, אלא כל עניינו להכניס פנימה את האור שקיים בחוץ, ואילו 'אבן טובה' מאירה מעצמה והיא בעלת אור הבא מתוכה ומעצם מהותה.

שתי דרכים

העולם כולו הוא בבחינת 'תיבה', שאותה עלינו להאיר. זו כל תכלית העבודה של התורה ומצוותיה - להאיר את העולם ולגלות בתוכו את האור האלוקי. בעבודה זו יש שתי דרכים:

דרך אחת היא בבחינת 'חלון' - לפתוח צוהר לאור האלוקי כדי שיאיר בעולם, וזאת על-ידי הסרת המחיצות וההסתרים המעלימים את האור האלוקי מלהאיר בגלוי. דרך שנייה - להביא את העולם עצמו לידי כך, שהוא עצמו יהיה בבחינת 'אבן טובה' - שהעולם עצמו יאיר ויגלה את האמת האלוקית.

העולם מגלה

העולם מצד עצמו מסתיר את האמת האלוקית. הוא יוצר רושם שהכול מתנהל בדרך הטבע ובמבט ראשון אין רואים את ידו של הקב"ה שמשגיחה על העולם ומכוונת את כל הנעשה בו. על כן הדבר הראשון שצריך לעשות הוא - לפתוח 'חלון' לאור האלוקי, ולגלות את ההשגחה הפרטית שבכל ענייני העולם.

לאחר מכן נדרשת עבודה בדרגה עליונה יותר - לפעול בעולם שלא זו בלבד שלא יסתיר ולא יעלים את האור האלוקי, אלא שהוא עצמו יגלה את הקב"ה. כלומר, העולם עצמו, מצד גדריו הגשמיים והטבעיים, יכריז ויודיע לכול, שהקב"ה הוא מנהיג העולם והוא מקיים אותו בכל רגע ורגע.

שלמות בגאולה

גם בהתמודדות של האדם מול מכשולים והפרעות קיימות שתי הדרגות הללו. דרגה אחת, שעומדים מול כל המכשולים וההפרעות ואין מניחים להם לפגוע בחיי התורה והמצוות של היהודי. דרגה שנייה, שמצליחים לחולל מהפך במכשול ובהפרעה עצמם, עד שאותם גורמים שעמדו לנגד היהודי וניסו להפריע לו בעבודתו את קונו, מסייעים לו עכשיו בעבודתו.

הדרגה השנייה היא, כמובן, גבוהה יותר. לא זו בלבד שמסלקים את החושך, שלא יסתיר את האור, אלא פועלים שהחושך עצמו מאיר ומסייע לעבודת ה', וכלשון הפסוק "לילה כיום יאיר" - שהלילה עצמו מאיר כיום. וזו השלמות שתהיה בזמן הגאולה האמיתית והשלמה על-ידי משיח-צדקנו.

(מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך גליון שיחת השבוע, מעובד על-פי לקוטי שיחות כרך י, עמ' 19)   

       
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)