חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:25 זריחה: 6:05 כ"ב באב התש"פ, 12/8/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

יבולים שהתערבו
פינת ההלכה ומנהג

שאלה: הדין הוא שאי-אפשר לעשר מיבול שנה אחת על יבול שנה אחרת. מה עושים ביבולים של שנים סמוכות שהתערבבו?

תשובה: אם נתערבו יבולי שנים שדינן שונה לעניין המעשרות, יש להפריש את המעשרות "מיניה וביה" מתוך הכמות הכללית. צריך לומר ולקבוע, שהמעשר הראשון יהיה מפירות כל שנה בנפרד (בצפונם של הפירות מתשס"ג - עליהם, ובצפונם של הפירות מתשס"ד - עליהם), ובהפרשת מעשר-שני יש לומר שהמעשר מהפירות החייבים במעשר עני יהיה מעשר עני, והמעשר מהפירות החייבים במעשר שני, יהיה מעשר-שני, ויתחלל על הפרוטה.

יש מחמירים להפריש תרומה ותרומת מעשר מכל פרי ופרי לחוד, או להביא 'טבל ודאי' ממקום אחר, כדי להפריש על כל שנה בנפרד. לדוגמה, אם נתערבו 10 ק"ג פרי מתשס"ג בתוך 10 ק"ג פרי מתשס"ד, יביא קצת יותר מ-100 גרם טבל של תשס"ג וקצת יותר מ-100 גרם טבל של תשס"ד, ויפריש תרומה גדולה ותרומת מעשר מן הטבל של כל שנה על שנתו, ואם אי-אפשר לעשות כן, יש להפריש תרומה גדולה ותרומת מעשר, כרגיל (בהסתמך על ביטול ברוב).

כל זה אם התערבבו הפירות עצמם, אך אם התערבבו משקים של טבל, כמו יין ושמן, אפשר לסמוך על כך שבכל כמות שמוציאים לתרומה גדולה ותרומת מעשר יש בה כשיעור מטבל של כל שנה על שנתו, וידגיש בנוסח ההפרשה שיחולו המתנות מן הפירות של כל שנה על שאר הפירות של אותה השנה.

מקורות: מכשירין פ"ב מי"א ובמפרשים. רמב"ם הל' מעשר פ"ח ה"ג-ד. הל' מע"ש פ"א הי"א. שו"ע יו"ד סי' שלא סעיף קכח. חזו"א שביעית ז,טו. שו"ת שבט הלוי ח"ב סי' קפג. 'התורה והארץ' ח"ב עמ' 319-340. קונטרס 'הפרשת תרומות ומעשרות במערכת הציבורית' (מכון התורה והארץ, תשנ"ב) ס"פ יט, וש"נ. 'משפטי-ארץ - תרו"מ' פ"ח ס"ז.


 
 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)