חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:48 זריחה: 5:45 כ' בתמוז התש"פ, 12/7/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הרב שריד בנתיבות החסידות
חיים יהודים

מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1234 - כל המדורים ברצף
להתמקד באור ולא בחושך
יש חדש
כשהחושך עצמו מאיר
השגחה פרטית
משחיז בדמעות
ספרו בגויים
התשובה לשאלה 'מתי יבוא'
מעלת היהודי הפשוט
הרב שריד בנתיבות החסידות
תקיעות של אלול

לפני כמה שבועות פתח הרב רן שריד את תא-הדואר שלו ומצא שם הזמנה לחתונה. השם שהופיע בגב המעטפה הזכיר לו משהו. הוא קפא על מקומו בהתרגשות ופתח במהירות את המעטפה. חיוך רחב התפשט על פניו. הוא נזכר באותו יום שישי, לפני כמה שנים, שבו עמד כדרכו ליד דוכן היהדות שהוא מפעיל ברמת-גן. קצינה בצה"ל, אלינה שמה, עולה מרוסיה, התעניינה בספר על היהדות. הרב שריד נתן לה ספר חסידי המותאם לה.

הצעירה העלתה לפני הרב שריד כמה שאלות באמונה, והוא השיב לה בנועם. בשבועות הבאים חזרה הצעירה אל הדוכן וביקשה עוד ספרים. בהמשך השתתפה בסדנאות יהדות והחלה להתקרב. "חיכיתי למעטפה הזו בכל יום", אמר לה הרב שריד, בשיחת טלפון נרגשת. בשבוע שעבר אירח בביתו את שמחת ה'שבע ברכות' לצעירה, שנישאה לבעל-תשובה, אף הוא עולה מרוסיה. "עם הסיפור הזה אני נכנס לראש-השנה", אומר הרב שריד בחיוך.

אי-אפשר בלי חסידות

לפני חמש-עשרה שנה, הצטרף הרב שריד ליוזמת הרב יהושע שפירא – הקמת ישיבה תורנית ברמת-גן. "הישיבה הוקמה על בסיס האמונה בצורך לשלב חסידות בלימודים היום-יומיים. הרב שפירא החדיר בנו שוב ושוב, כי בדור הזה אי-אפשר בלי חסידות. הוא נוהג לומר: 'אשר קידשנו להדליק את היהודי בתורת החסידות'", מספר הרב שריד.

כעבור כמה שנים החליט להקים פרוייקט חדש. "חשבתי על רעיון להקים רשת תרבות יהודית ברחבי הארץ. המטרה הייתה לשווק מוצרי יהדות. משהו מעין 'סטימצקי' דתי". לרשת שלו קרא 'דַבְּרִי שיר'.

רשת הפצה

במרוצת השנים שיווק ספרי יהדות, באמצעות דוכני היהדות של הישיבה ובדרכים אחרות. לדבריו, הרבה בעלי-תשובה נולדו בזכות רשת ההפצה הזאת. במשך הזמן החליט הרב שריד כי לצד שיווק ספרות יהודית קיימת יש צורך לייצר ספרות שעדיין אינה קיימת. כך נולדה סדרת הספרים 'בנתיבות החסידות', לכל חגי ומועדי ישראל. בכל ספר רעיונות של גדולי החסידות על החג, סיפורים מאלפים ומנהגי החסידים בכל הדורות.

"בישיבה ברמת-גן עסקנו הרבה בחסידות ונחשפנו לאור המופלא שבה", הוא מסביר את הרקע להוצאת הספרים. "החלטתי להנחיל זאת לציבור הרחב. עברתי על מאגר עצום של ספרי גדולי החסידות, ובחרתי את הרעיונות הקלילים יחסית, המותאמים לדור שלנו. בראש כל פרק יש מבוא, המתאר במילים פשוטות את תוכן הפרק", הוא אומר.

מתיקות וסנגוריה

הכרך הקרוב ביותר לליבו של הרב שריד הוא 'בנתיבות החסידות – ימים נוראים'. בשנה שעברה ראה הרב שריד מתפללים הבאים לבית-הכנסת ובידם 'מחזור' והספר הזה. "המאמרים של גדולי החסידות על הימים הנוראים נותנים עומק מדהים. סיפורים גדולי החסידות מלאים מתיקות וסנֵגוריה עצומה על עם-ישראל. איך אפשר להיכנס לחג בלי מאמר של הבעש"ט או דבר תורה מהרבי מליובאוויטש?", הוא אומר.

לדעתו לא צריך להיות חסיד כדי להתחבר לסדרה הזאת. "גם כשלמדתי בישיבה ליטאית תמיד למדתי חסידות. בלי החסידות העולם שלנו היה נראֶה יבש. החסידות – היא החיוּת שלנו בעבודת הבורא".

הרב שריד וספרו: "בלי החסידות העולם היה יבש"


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)