חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:26 זריחה: 6:05 כ"ב באב התש"פ, 12/8/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מגילת אסתר במבט אקטואלי
חיים יהודיים


מאת: אליעזר שולמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1107 - כל המדורים ברצף
כל האירועים מכוּונים מלמעלה
יש חדש
אין לפגוע בשמירה האלוקית
פורים
יודעי העיתים
נפל פחדם על העמים / סיפור
פורים בגאולה
תקוה בכל הדורות
מגילת אסתר במבט אקטואלי
ירושלמים בפורים

אם תזדמנו בפורים לגני-תקווה, ותתפללו בבית-הכנסת שבו מתפלל סא"ל (במילואים) מוטי רוטשטיין, תבחינו שלפניו מגילת קלף מיוחדת במינה. זו מגילת אסתר כשרה, שמעוטרת בציורים ססגוניים, אולם הגיבורים מצויירים בהשראת דמויות עכשוויות: אחשוורוש הוא חומייני, המן הרשע הוא בן-לאדן, וגם אהמדינג'אד ונסראללה, ועוד שונאי ישראל, לא נפקדו. להבדיל, מצוייר מרדכי היהודי בדמות הרבי מליובאוויטש או בדמות הראשון לציון הרב מרדכי אליהו.

רוטשטיין, שפרש מצה"ל לגמלאות לאחר 25 שנות שירות, עוסק כיום באמנות יהודית. "יצרתי מגילת אסתר הכתובה על-פי כל כללי ההלכה וכשרה לקריאה בציבור", הוא מדגיש, "אשר מעמידה בחזית הסיפור את כל הנפשות הפועלות המופיעות בסיפור המגילה. זו יצירת אמנות שנוצרה בעבודה של חודשים ובסבלנות אין-קץ".

מעצב וסופר סת"ם

עוד בימי שירותו הצבאי עסק בעיצוב גרפי וביצירה אמנותית, ושילב לימודים בעיצוב ובאמנות. כשהשתחרר השתלם במחשוב גרפי ובמולטימדיה. בהמשך למד כתיבת סת"ם והוסמך לסופר סת"ם. "רכשתי ניסיון בשני התחומים. כתבתי מזוזות, פרשיות לתפילין ומגילות ואף חלק מספר-תורה, בעיקר לשימוש בתוך המשפחה", הוא אומר.

יום אחד ראה הדפס אמנותי של מגילת אסתר, שצוירה בידי אמנית ידועה, וההתפעלות מהעבודה ומהיקף ההשקעה הביאה אותו להחלטה ליצור מגילה בסגנון ייחודי. "חשבתי בליבי, מעצבים גרפיים יש הרבה, סופרי סת"ם יש לא-פחות, אבל כמעט אין מעצבים שהם גם סופרי סת"ם", מספר רוטשטיין.

המן רק מתחלף

קרוב לשנה תמימה שקד על הרעיונות. הוא ביקש לספר את סיפור המגילה לא רק בעזרת קישוטים ועיטורים, או בצורות ארכיטקטוניות של מבנים מתקופת פרס ומדי, אלא להתמקד בנפשות הפועלות, וללוות כל עמוד טקסט בדמות המרכזית שעליה מסופר באותו עמוד, מתוך שמירה על אופי הדמות, המדרשים המספרים עליה, ואף הלבוש.

"החלטתי להכניס את דמותם של מקבילי אישי המגילה בעת החדשה, ובדגש על החזית האיראנית-מוסלמית. ביקשתי להראות שסיפור המגילה חוזר ונשנֶה לאורך כל הדורות, כפי שאנו אומרים בליל הסדר: 'בכל דור ודור עומדים עלינו לכלותנו, והקב"ה מצילנו מידם'", הוא מסביר.

מגילות בהזמנה

רוטשטיין מציין כי הרעיון הבסיסי של המגילה מאפשר שינויים כרצון איש ואיש. "בשנה האחרונה יצרתי כמה מגילות. אחת המיוחדות שבהן הוזמנה על-ידי תושב סביון, שביקש כי הדמויות החיוביות שבמגילה יהיו אישים ממשפחתו. מגילה זו הושמה במתקן שקוף, שבאמצעותו ניתן לגלול אותה קדימה ואחורה, ולחשוף בכל פעם קטע אחר מהמגילה".

בעקבות אותה יצירה העביר האיש עוד הזמנה, הפעם בעבור חברו, חסיד חב"ד המתגורר בארה"ב, שביקש ליצור לו מגילה, שבה דמותו של מרדכי היהודי היא בדמות הרבי מליובאוויטש. "מי כמוהו שפעל להצלת העם היהודי בדור האחרון", אומר מוטי. "ואכן, בפורים הנוכחי יגיע בע"ה אותו חסיד לבית-הכנסת עם המגילה הייחודית, אשר אין שנייה לה בעולם".

רוטשטיין והיצירה. מי הם אישי המגילה בימינו?


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)