חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:25 ט"ו בכסליו התשפ"א, 1/12/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

קבלת ייסורים
מן המעיין

טובה לנפש

טעם השמחה בייסורי הגוף, לפי שהוא טובה גדולה ועצומה לנפש החוטאת, למרקה בעולם הזה ולהצילה מהמירוק בגיהינום. בייסורים קלים בעולם הזה ניצל האדם מדינים קשים בעולם הבא.

(תניא, איגרת התשובה)

קרוב לנפש

שני סוגי טוב בייסורים: טוב כללי, היינו מיעוט החלב והדם, המכפר על העוון ומתקן את העבר; וטוב מוחלט, שהאדם נעשה רוחני וזך יותר, וקרוב יותר לנפשו.

(ליקוטי דיבורים)

אין לאן לברוח

לא במקרה באים על האדם סבל וייסורים, ומי שמבקש לברוח מהם, כמוהו כאותה פתיה, שכאשר אחזוה צירי לידה, מיהרה לנסוע למקום אחר; אלא שהצירים נסעו עמה.

(הבעל-שם-טוב)

ייסורים ולא עול

הגוף קרוב לעצמו, ולכן נוח לו לסבול את כל הייסורים שבעולם ולא לקבל עליו עול מלכות שמים. שכן לאחר כל הייסורים עדיין יהיה הגוף במרכז, אבל לאחר קבלת עול מלכות שמים - מי ישים ליבו לגוף?

(רבי אברהם מפוריסוב)

תרופה מרה

כאשר אדם סובל ייסורים, חלילה, אל יאמר שזה 'רע', שכן אין הבורא עושה לאדם רע. מוטב שיאמר שזה 'מר', כי יש תרופות שאמנם מרפאות אך הן מרות.

(המגיד ממזריטש)

לשאת ולהצדיק

בייסורים שבאים על האדם עצמו, קל לו יותר לשאתם מלהצדיקם. לעומת זאת, בייסורים הבאים על הזולת, קל לו יותר להשתתף בצערו מאשר להימנע מלהצדיק את ייסוריו.

(רבי יצחק-זליג מסוקולוב)

השומן מתמוסס

מיעוט השומן והדם על-ידי ייסורים הוא קרבן טוב. השומן הרע - מצטמק. ה"שמנת, עבית, כשית" שבכל אחד לפי ערכו - מתמסמס. החמימות והרתיחה של הדמים הרעים - מצטננת. כל אחד ואחד לעצמו יודע כמה שומן ודמים רעים יש בו, ועד כמה הוא זקוק לניקוי.

(ליקוטי דיבורים)

לעבור לקו הימין

כאשר הקב"ה רואה כי ההנהגה עם בני-ישראל ב'קו השמאל' ובייסורים אינה פועלת את פעולתה, ודאי יעבור ל'קו הימין', לקו הקירוב בחסד וברחמים, בטוב הנראה והנגלה. על זה נאמר (ישעיה א,ה): "על מה תוכו עוד תוסיפו סרה". "על מה תוכו" - לשם-מה להכות ולהעניש, והרי הדבר אינו מועיל, שהרי "עוד תוסיפו סרה".

(לקוטי שיחות כרך א, עמ' 160)


 
 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)