חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:23 י"ב בכסליו התשפ"א, 28/11/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

פורים כל השנה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1731 - כל המדורים ברצף
אל תיבהלו, זו רק תחפושת
יש חדש
המן ואחשוורוש ושורשי השנאה
פורים
בין חנוכה לפורים
צדקה עושה שלום
מעגלים נסגרים
מלחמת עמלק בימינו
פורים כל השנה
ארוחה כ'משלוח מנות'

מרצים רבים מדברים על הצורך לשמוח על אף הקשיים. הם חולקים טיפים ועצות, ופורשׂים לפני הקהל את הנוסחה שלהם לשמחה. אבל האם באמת עצותיהם באות מניסיון אישי? האם הם עצמם עמדו מול מציאות מדכדכת וצלחו אותה בעזרת הפתרונות שבפיהם? מבחינת המרצה הרב מיכאל לסרי, התשובה חיובית.

לפני כשלוש שנים וחצי שכל את בנו, יוחאי, שטבע בחוף הים באשדוד. הוא יודע מהו כאב צורב, שאינו מרפה ממך. ובכל-זאת הוא משתדל לשמוח. "כל הצרות מתגמדות לעומת הנצח, לעומת התכלית האמיתית שלנו", הוא אומר.

מי שיפנים – ישמח

הרב לסרי (59) הוא מרצה מבוקש ופופולרי, והרצאותיו מתאפיינות בשילוב מיוחד בין דברי תורה והתעוררות להומור משעשע, שבאמצעותו הוא מעביר מסרים רבים במגוון תחומי החיים, ובראשם שמחה אמיתית וזוגיות בריאה.

"בעל התניא אומר שאדם שמרגיש את האלוקות בכל פרט בחייו, אין שום סיבה שיהיה עצוב", מסביר הרב לסרי. "כשיהודי מחדיר לעצמו מוּדעוּת פנימית שבורא העולם ניצב לצידו בכל רגע, בבוקר ובערב, בקימה ובשינה – העצבות לא תהיה חלק ממנו. מי שיפנים את המסר האלוקי הזה ויבין שרצונו של הקב"ה הוא שיהיה לנו רק טוב, לא ירגיש את הייסורים".

פרופורציות לחיים

הרב לסרי מבקש שנעמיק במסר: "נכון, יש לאנשים מכאובים, מינוס בבנק, תכניות שבוטלו, וכל אחד ואחת מכירים את אכזבות החיים שלהם. ובכל-זאת, כשאדם מעמיק בדבר קרבת השם בחייו, כל המבט שלו משתנה ועימו גם הפרופורציות.

"הצרכים והאכזבות מתגמדים כשמביטים נכוחה על המציאות האלוקית ועל התכלית האמיתית שלנו. שמחה אמיתית יכולה לבוא רק אם נצליח לצאת מהמוגבלויות הטבעיות שלנו ונתחיל לראות את הבלתי-מוגבל – להבין שכל מצב מתוכנן מאת ה', ושעלינו רק לחפש את רצונו. מנקודה זו אפשר להתרומם ולהתעלות. זו הנוסחה האמיתית".

ההחלטה: להכפיל

אחרי פטירת בנו רבים חשבו שמשמח הלבבות ישבית את עיסוקו. "בימי השבעה שאל אותי מפקד בצה"ל אם אוסיף לשמח חיילים, כפי שאני עושה עשרות שנים. השבתי שאכפיל את הרצאותיי לעילוי נשמתו של בני", אומר הרב לסרי.

"את ההודעה על טביעת בני קיבלתי כשהייתי בדימונה, בסמינר", הוא משחזר את הרגעים הקשים. "גופי כאילו שותק. זו חוויה שאיני מאחל לאיש. אבל בהדרגה חזרתי לעצמי והשכל גבר על הרגש. את היעדרו של הבן אנו מרגישים כל הזמן, אך אני מתעל את הכאב לעשייה. כיום אני מקדיש זמן רב לביקורים אצל אבלים, ומעניק להם עצות מניסיוני איך להתגבר".

אחד הדברים שמאפיינים את הרב לסרי הוא הארת הפנים לכל יהודי. "את הגישה הזאת למדתי מהרבי מליובאוויטש שאמר בתשובה לשאלה איך הוא לא מתעייף בגיל מבוגר לעמוד שעות ולברך אלפי יהודים – 'כשסופרים יהלומים לא מתעייפים'".


משמח הלבבות. הרב לסרי (צילום: ויקטור מזוז)


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)