חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:37 זריחה: 6:30 ב' בתשרי התשפ"א, 20/9/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

תחזיות לעתיד
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1687 - כל המדורים ברצף
ישראלים במקום יהודים
יש חדש
מעלת הפירות של השנה החמישית
אהבת ישראל
לא לחש לעין הרע
אהבת הבעש"ט
"תן לי את המפתחות!"
זעקה מתוכנו
הפעמון צלצל אחרי 37 שנים
תחזיות לעתיד

שאלה: האם מותר להיעזר ב'מתַקשרים' ובאנשים הטוענים שבכוחם לחזות את העתיד?

תשובה: בספר דברים (יח,יג) נאמר: "תמים תהיה עם ה' אלוקיך". יהודי נדרש להאמין באמונה שלמה שה' לבדו הוא העושה הכול והיודע אמיתת כל עתיד, ורק ממנו לבדו (או מנביאיו) נשאל עתידות, לא מאסטרולוגים ולא ממגידי עתידות. גם אם נשמע מהם תחזית לעתיד, נאמר ש"הכול בידי שמים", כי ה' משנה את מערכות העולם כרצונו, וכל העתידות יתקיימו לטובתנו, כפי שנתקרב לעבודתו.

הוזהרנו בתורה (ויקרא יט,כו-לא, ובדברים שם) שלא לנהוג כדרך המצרים והכנענים ושאר עמי הקדם, שהיו פונים לבקש עתידות על-ידי גופות או רוחות של מתים, או פולחן כוחות טבע, דרכים המטמאות את נפש האדם (כגון אוב, יידעוני, קוסם, מעונן ועוד).

נוסף על הפקפוק אם בכלל יש ממש בתחזיות האלה, וגם אם אכן יש בזה משהו, אין ספק שלפחות חלק ממנו הוא שקר – הרי הנזק הרב הכרוך בהשגת המידע הזה אינו שווה את התועלת שבו. יצוין כי ספר הזוהר מזהיר שלא להשתמש בכוחות טומאה אפילו לריפוי.

הרבי מליובאוויטש הסתייג אפילו מ"לשאול עתידות אצל פלוני" (מצד 'תמים תהיה'), וכמו-כן משימוש בקבלה מעשית ואביזריה לייעוץ או כסגולה (מפני גודל קדושתה, וגם מפני שעל-פי-רוב אין למתעסק בזה ידיעה ברורה ונכונה), כגון בקמעות וב'חוכמת היד', והורה להעדיף התחזקות בביטחון בה' ובקיום המצוות, ובפרט לבדוק את התפילין והמזוזות בכל עת שנדרשים לברכה מיוחדת.

מקורות: רמב"ם, הל' ע"ז פי"א. סהמ"צ להרמב"ם, מצוות עשה (נוספות להרמב"ן) מצווה ח. טושו"ע יו"ד סי' קעט ונו"כ. שלחן מנחם ח"ד סי' לב.


   

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)