חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:35 זריחה: 6:30 ד' בתשרי התשפ"א, 22/9/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הפעמון צלצל אחרי 37 שנים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1687 - כל המדורים ברצף
ישראלים במקום יהודים
יש חדש
מעלת הפירות של השנה החמישית
אהבת ישראל
לא לחש לעין הרע
אהבת הבעש"ט
"תן לי את המפתחות!"
זעקה מתוכנו
הפעמון צלצל אחרי 37 שנים
תחזיות לעתיד

השעה הייתה שלוש ורבע בצהריים. שמעון באומל ישב בחדר עבודתו, בביתו ברמת-גן. הפעמון צלצל. הוא ניגש לדלת ומצא מולו שני קציני צה"ל. ליבו הגביר את קצב פעימותיו. הקצינים התיישבו והנחיתו עליו את הבשורה: גופתו של אחיך הצעיר, זכריה הי"ד, אותרה בשטח סורי והיא עכשיו בארץ.

הפגישה ארכה כעשר דקות. שמעון, האח הבכור, קיבל את המידע הראשוני, ששם קץ לספקות ולתהיות שליוו את המשפחה שלושים ושבע שנים, מאז הקרב המר בסולטאן יעקוב שבלבנון, שבו נעדרו זכריה וחבריו יהודה כץ וצבי פלדמן.

מידע ממדינות ערביות

שעתיים אחרי ההודעה למשפחה התפרסם מבצע 'זמר נוגה' וריגש את העם היהודי כולו. בעוד הפרשנים והעיתונאים אוספים מידע על המבצע, עשה שמעון את דרכו אל אימו, להיות לצידה בשעה המרגשת כל-כך. "לא ידענו דבר עד קבלת הבשורה", מספר שמעון (64). "התחושות היו מעורבות. אלה רגעים שאתה קופא. ברוך השם שהגענו ליום הזה ויש לנו קבר להתפלל עליו".

שמעון נאנח כשהוא מספר על שנות הייסורים שליוו את המשפחה: "היו המון ספקולציות. בשלב מסוים הגיע להוריי מידע שזכריה נראה חי אחרי אותו קרב. אבי, יליד ארה"ב, פיתח מערכת קשרים מסועפת עם גורמים רבים, ובכלל זה במדינות ערביות. אבא תמיד אמר שלא יקבל שום גרסה עד שתובא לפניו הוכחה חד-משמעית".

מבצע בחשאיות מלאה

בשעת ערב באותו יום הוזמנו שמעון ובני משפחה נוספים למפגש מיוחד עם ראש הממשלה נתניהו, שבמהלכו נחשפו לפניהם עוד פרטים. "המערכת הצבאית הצליחה לשמור על חשאיות מלאה, וזו ההזדמנות שלנו להודות לכל הגורמים שעשו את עבודתם בדרך הטובה ביותר", אומר שמעון. "הם פעלו ברגישות רבה, והודיעו את הבשורה ישירות לבני המשפחה שלנו וגם למשפחות הנעדרים האחרים. וכמובן, אנו מביעים תודה לדרג המדיני וגם לנשיא רוסיה פוטין".

שמעון מספר מעט על המבצע, שנמשך שנתיים. למעשה הייתה כאן סדרת מבצעים חשאיים, שלא נעשו במקום אחד. הכוחות בשטח היו של צבא רוסיה, והמידע המודיעיני שמיקד את החיפושים נבנה על-ידי חטיבת המחקר של צה"ל. פעם אחר פעם הובאו גופות, והתברר כי אינן קשורות לחללי צה"ל, עד שלבסוף זוהו שרידי גופתו של זכריה. "ראיתי ספקולציות בתקשורת כאילו זה היה מהלך פוליטי", אומר שמעון. "אלה דברי הבל. אי-אפשר לתכנן דבר כזה לצורכי בחירות".

הציצית של זכריה

שמעון מספר עוד: "בפגישה עם ראש הממשלה הוא גילה לנו שלצד עצמותיו של זכריה נמצאו גם הסרבל והציצית שלו. זכריה הובא לקבורה בארץ עם הציצית הזאת, שהייתה לצידו כל השנים".

אחרי ההלוויה ישב שמעון 'שבעה' יום אחד, כדין 'שמועה רחוקה'. בכ' בסיוון, יום הקרב, יאמר קדיש על אחיו. "איני יודע אם זה היום המדויק שבו נהרג זכריה, אבל זה התאריך היחיד שאפשר להיאחז בו. המצבה תוקם על קברו בשבוע הבא".


שמעון עם ראש הממשלה. בעיגול האח זכריה הי"ד


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)