חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:36 י"א בתמוז התשפ"א, 21/6/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

תכתובות של נפטר
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1651 - כל המדורים ברצף
לגלות משמעות חדשה לחיים
יש חדש
הקב"ה ידע ורצה
בן סורר ומורה
פרנסה לקב"ה
לכבוש ולא לשבור
שיקוי הפלא
"אימתי?" – "לכשיפוצו"
תורה נעלמת יוצאת לאור
תכתובות של נפטר

שאלה: האם מותר לבני משפחה לקרוא תכתובות של יקירם שנפטר, ולהיכנס למכשיר הטלפון ולדואר האלקטרוני שלו? האם אין בזה משום 'חרם דרבנו גרשום' או חדירה לפרטיותו של הנפטר, דבר שלא היה רוצה שיעשו?

תשובה: אכן, 'חרם דרבנו גרשום' אוסר לקרוא מכתב של אדם, אלא אם כן הלה זרקו לאשפה. ככלל, גם על הקרובים ביותר חל האיסור לקרוא מכתבים של יקירם (וכל שכן להעביר הלאה) שיש בהם דברים היכולים להיות מוגדרים סוד אישי, וכל שכן דברים שאולי הם בגדר 'לשון הרע' ו'רכילות'.

אם יש סיכוי למצוא בתכתובות חידושי תורה או דברים המעוררים לתורה וליראת שמים, המתאימים להפצה בציבור, יש למצוא תלמיד חכם וירא שמים שיוכל לקרוא את החומר, להחליט מה מתאים, ולהכינו לפרסום (יש שפסקו שאף צריך לעשות זאת לטובת הציבור, מכיוון שדברי תורה שייכים לכלל ישראל, אף אם המנוח ציווה שלא לפרסמם!).

כך גם באשר למידע היסטורי, המצוי בתכתובות של הנפטר, אפשר לפרסמו כל עוד אין בו פגיעה במישהו, אבל את הפרטים האישיים יש להשמיט.

אין להתיר לצאצאים או לאחים לקרוא תכתובות פרטיות של הנפטר, דבר שאף עלול לגרום במקרים מסוימים לפגיעה בכבודו בעיניהם. לכן מוטב שסינון החומר במקרים שצוינו לעיל ייעשה בידי אדם זר. כך יסבו נחת אמיתית לנפטר שבעולם האמת.

מקורות: באר הגולה יו"ד סו"ס שלד. שו"ת הלכות קטנות ח"א סי' רעו, הובא בס' פלא יועץ סוף ערך 'סוד'. שו"ת משיב דבר ח"א סו"ס כד.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)