חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:36 זריחה: 5:58 כ"ה באב התשפ"א, 3/8/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

בצילו של הרב אברג'ל
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1606 - כל המדורים ברצף
יוצאים לדרך עם תרמיל מלא
חדש על המדף
סוד ההישרדות של עצם הלוז
שבת בראשית
היתר קודם האיסור
בקשת 'יהי אור'
רעיון של רב
המשיח בתחילת הבריאה
בצילו של הרב אברג'ל
קבלת תוספת שבת

הבוקר של מר מאיר סבג (69), איש חינוך ותיק, נפתח בתפילה ובשיעור התניא היומי, מתוך סדרת הספרים 'בצור ירום' של הרב יורם אברג'ל, שיום ההילולא שלו יחול השבוע. אחר-כך הוא לומד כמה שעות בכולל, ועוסק בהנחלת תורתו של רבו. "אני מפיץ את הספרים", מספר סבג, "ופועל להכנסתם לכוללים ברחבי הארץ, כדי לזכות את האברכים, שייחשפו לעומק של החסידות ולרלוונטיות שלה לחיי היום-יום".

סבג, תושב אשקלון, שימש ארבעים ושבע שנים בתפקידי הוראה מגוּונים. הוא התחיל כמורה, המשיך כמנהל בית ספר יסודי, מנהל חטיבת ביניים, מפקח אזורי ומפקח מחוז מחמ"ד (מִנהלת החינוך הממלכתי-דתי). הקשר ההדוק עם הרב אברג'ל העניק טעם חדש לחייו: "החיות, השמחה, ההתלהבות – הכול נראה אחרת, חי יותר, כשלומדים את תורת החסידות. את זה הִקנה לי הרב יורם, לי ולתלמידיו הרבים בכל רחבי הארץ".

'האח הבכור'

הקשר עם הרב אברג'ל התחיל בהיותו ילד. הוא מספר: "בילדותי, בחופשות, נהגתי לבלות הרבה בבית משפחת אברג'ל. הייתי חבר טוב של אחיו הבכור של הרב יורם. למדתי להכיר את ההורים הצדיקים שלהם. הייתי מחובר כל-כך למשפחה, עד שכינו אותי 'האח הבכור'. ההיכרות העמוקה עם הרב התחילה לפני 32 שנה, כשהתחיל לבסס את מפעל חייו. היה לו כולל קטן. הוא הראה לי תכנית לבנייית בית מדרש גדול ואמר לי: 'ככה ייראה הכולל שלנו'. זה היה נשמע כמו חלום, אבל הבניין קם והיה בתוך זמן קצר".

לדבריו, הרב אברג'ל מיזג את רוח החסידות, שאותה ינק בילדותו בבית ספר חב"ד בברוש, עם המסורת המשפחתית: "הרב ספג בברוש את תורת החסידות, והיא באה לידי ביטוי בהתבטאויות שלו, באמירות שלו, בעיניים האוהבות שלו, בעצות, בהמלצות ובדרשות. ראיתי איך הוא מזרים חיות והתלהבות בקיום המצוות. ראיתי איך הוא מקריב את עצמו לטובת הציבור, כמו חסיד פשוט. לא רבים יודעים שהרב יורם חי, עד יומו האחרון, בבית צנוע, מרוהט בפשטות".

חינוך בעלייה

סבג פרש לגמלאות בשורת אירועי הוקרה שיזמו מוסדות חינוך רבים בדרום, אירועים שביטאו את ההערכה העמוקה שחשו המנהלים לעבודתו המסורה. הוא מרוצה מהגידול בעולם החינוכי שבו השקיע מאמץ רב. "יש עלייה במספר הילדים, במגוון המוסדות, וגם בהישגים הלימודיים והחינוכיים", הוא אומר.

סבג פיקח גם על מוסדות חינוך חב"ד, 'רשת אהלי יוסף יצחק'. "בחינוך של חב"ד אפשר לראות את רוח הנתינה", הוא אומר. "האווירה הזו חדרה לכל המחוז. על כמה מבתי הספר של חב"ד המלצתי לפרס חינוך במרוצת השנים. הם היו דוגמה ומופת לבית ספר בלי הפסקה, בשני מישורים שהשתלבו יחד: לימודים וחינוך".

מיזוג הרמוני

סבג מלא געגועים לרב יורם ולשיעוריו. "רוח התניא נשבה מחייו של הרב יורם והיא מוסיפה להפיח רוח חיים בציבור. אני חי את התניא יום-יום בעקבות הלימוד בספריו. אני מרגיש את הרב יום-יום, ומשתדל לחיות על-פי מורשתו שכולה אהבת עם ישראל וארץ ישראל, מתוך מיזוג הרמוני של מסורות העדות ולימוד החסידות".


געגועים לרב. סבג על רקע תמונת הרב אברג'ל


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)