חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:25 י"ד בכסליו התשפ"א, 30/11/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הרב שהקים את יהדות פריז
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1454 - כל המדורים ברצף
קו ישיר מחברון לתל-אביב
יש חדש
שלושה ניסים, שלושה מסרים
שליחות אליעזר
נדיבות כפולה
הכול לטובה
ברכה והתחייבות
גאולה בלי עיכובים
הרב שהקים את יהדות פריז
אמירת 'וייתן לך'

מאות מיהודי צרפת צבאו בלילה שבין רביעי לחמישי בשבוע שעבר על משרדי הכרטיסים בנמל התעופה בפריז, בשאיפה להשיג כרטיס טיסה לאחת משלוש הטיסות שיצאו לישראל. עיניהם הדומעות אמרו הכול. תחושת יתמות מילאה אותם, וכל משאלתם ברגע הזה הייתה להשתתף בהלוויה של אביהם האהוב, שנערכה בירושלים.

האירוע הזה ביטא את היחס המיוחד שחשים אלפים מיהודי צרפת לרב שמואל אזימוב, שליח חב"ד בצרפת, שנפטר בשבוע שעבר והוא בן שישים ותשע. "מי היה הרב אזימוב? אתמצת זאת במשפט אחד: מקים יהדות פריז. הוא הקים אותה, פשוטו כמשמעו. העובדה שאלפי יהודים מתהלכים בפריז כמו יהודים – זה בזכותו", כך מתבטא רבי ירמיהו כהן, ששימש למעלה מעשור אב בית-דין בפריז.

כוח המשלח

הרב אזימוב בא לפריז לפני יותר מיובל שנים, ובמרוצת השנים חולל מהפכה רוחנית אדירה. אלפי משפחות התקרבו בזכותו ליהדות, והוא הקים אימפריית מוסדות חינוך שבהם מתחנכים אלפי תלמידים.

הרב כהן, המשמש חבר נשיאות ב'מרכז רבני אירופה', ידיד קרוב של הרב אזימוב, מספר עליו: "הוא היה אריה. ראו בו היטב את כוח המשלח – הרבי מליובאוויטש. הוא היה גם תלמיד חכם, וגם חכם. היה לו לב ענק, סבר פנים מיוחד, פנים מאירות. כך הצליח לקרב אלפים".

גלגל שאינו עוצר

במרוצת שנות כהונתו נחשף הרב כהן לפעילותו הענפה של השליח. "אציין עובדה אחת: הרב אזימוב נהג לארגן מעמדי סיומי רמב"ם מפוארים, באולם מפואר בפריז. יותר מששת-אלפים (!) יהודים היו באים בכל פעם מחדש. בכל פעם כזאת הייתי רואה מחדש את העשייה האדירה של היהודי הבלתי-נלאה הזה, את מסירות הנפש שלו".

הרב כהן מציין עוד נקודה מעניינת: "האנשים שהרב אזימוב קירב לחיי תורה ומצוות קירבו בעצמם עוד רבים. הגלגל לא עצר לרגע. בפריז ובסביבתה הוקמו במרוצת השנים יותר מחמישים בתי חב"ד. אין אלה גוזמאות, אלא נתונים ממשיים של מפעל אדיר ממדים".

סמינר קיץ באלפים

מוסיף הרב כהן: "מדי יום רביעי נהג הרב אזימוב לקבל קהל בבית חב"ד. פעמים רבות ראיתי תורים ארוכים בפתח הבית. הוא היה נותן לאנשים הנחיות, עצות, הכוונות. עצותיו הצילו אין-ספור בתים והיו לשם-דבר בפריז. הצרפתים, באופיים, הם בני-אדם מופנמים, שחיים איש-איש לעצמו. ההתוועדויות והכינוסים של הרב אזימוב הפכו אותם ליהודים חמים ומאוחדים. אחד הפרוייקטים המיוחדים שלו היה סמינר הקיץ בהרי האלפים. בכל שנה השתתפו בסמינר מאות משפחות והתחזקו בתורה ובחסידות. יצאו משם הרבה בעלי תשובה".

קהל גדול ליווה אותו בדרכו האחרונה. "בין המשתתפים היו ראשי הארגונים היהודיים בצרפת", מסיים הרב כהן. "הם באו לבטא את הכבוד וההערכה לעבודה העצומה ולמהפך היהודי שחולל הרב אזימוב בפריז".


הרב אזימוב ע"ה (מימין) עם הרב כהן

תמונת מגדל אייפל: "פריז 06 Eiffelturm 4828", רודיגר וולק, מינסטר גרמניה.


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)