חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:34 זריחה: 6:31 ה' בתשרי התשפ"א, 23/9/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

'רבי יעקב' של בית-שאן
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1413 - כל המדורים ברצף
לא בילוי אלא מפעל-חיים
יש חדש
הכניסה אל המקדש הפרטי
הארון
כדאי לסבול
האם יש לב
רבי אחד בלבד
מקומו של הארון
'רבי יעקב' של בית-שאן
ברכת 'ישתבח'

רבים מתושבי בית שאן הרגישו תחושת אובדן אישית, עם פטירתו של שליח חב"ד בעיר, הרב יעקב שמולביץ ע"ה, אחרי מחלה קשה. כמעט לכל תושב יש מה לספר על 'רבי יעקב', כפי שהכול מכנים אותו. "במוצאי-שבת אחרי פטירתו", מספר רב העיר, ייבדל לחיים טובים, הרב יוסף-יצחק לסרי, "ניגש אליי אחד התושבים וסיפר כי שני ילדיו הקטנים אמרו לו בעצב: 'אבא, רבי יעקב לא יבוא עוד לגן; הוא עלה לשמים'.

"הסיפור הזה יכול להמחיש את ההיכרות של ילדי העיר עם רבי יעקב. לצד כל פעילותו הענפה היה טורח ובא אל גני-הילדים. אין ילד בעיר שלא הכיר אותו. דמותו הייתה מיוחדת, קשורה לכל תושב בעיר. כולם מצאו אצלו אוזן קשבת, בכל דבר ובכל עניין".

הרבי בא בחלום

כבר שתים-עשרה שנים משמש הרב לסרי רב העיר. "כשנפגשנו בפעם הראשונה", הוא נזכר, "שאל למקור שמי – יוסף-יצחק. וזה הסיפור: משפחתנו התגוררה במרוקו. יום אחד סיפרה אימי לאבי – המקובל הרב מכלוף לסרי – כי נגלה אליה רב ושמו יוסף-יצחק ואמר לה כי ייוולד לה בן וביקש לקרוא לבן על שמו.

"אימי לא ידעה לומר מי הצדיק שנגלה בחלומה. אבי הבין מיד שמדובר באדמו"ר השישי בשושלת חב"ד, רבי יוסף-יצחק שניאורסון. בשלב מתקדם של ההיריון הפליגה המשפחה ממרוקו לישראל, ושהתה בתחנת-ביניים בצרפת. היה חשש שאימי תלד טרם הזמן. באותו לילה ראתה בחלומה שוב את הרבי, והוא אמר לה שלא תלד בארץ נֵכר. וכך היה. המשפחה הגיעה לארץ בשלום והתיישבה בבית-שאן. כאן נולדתי בשעה טובה, ושמי נקרא כמובן על שמו של הרבי".

דמות מאחדת

הרב לסרי מספר כי הרב שמולביץ ביקש ממנו לסייע בבניית מקווה בשיטת חב"ד. "הבטחתי לו שנעשה כל מאמץ בעניין", הוא אומר. "ואכן, זמן קצר לפני פטירתו זכה הרב שמולביץ לראות בבניית המקווה המפואר בעיר".

פעילותו של הרב שמולביץ נגעה לכל תחום בחיים היהודיים בעיר: "היה לנו קשר הדוק בכל פעולות הקירוב. הוא היה ממש בכל מקום ומקום; בבתי-ספר, בגני-ילדים, בשיעורי-תורה, בשמחות ולהבדיל בבתי אבלים. התושבים לא ראו בו דמות השייכת למגזר כזה או אחר, אלא מי שמאחד את כל המגזרים, דתיים ולא-דתיים כאחד, מתוך אהבה".

תמיד בשמחה

על ימי מחלתו מספר הרב לסרי: "בכל פעם שביקש להיפגש איתי, חשבתי שהוא ידבר גם על מחלתו, אבל הוא מעולם לא דיבר על זה, אלא שוחח תמיד על הגאולה – דבר שאפיין אותו מאוד. על-אף כל הקשיים, הסבל והייסורים שלו, תמיד דיבר איתי על העתיד ועל השמחה הצפויה לנו. האופטימיות הייתה חלק ממנו.

"עם היוודע דבר פטירתו הייתה לי תחושה קשה מאוד. גם עכשיו, לקראת השלושים לפטירתו, מרגישים היטב את היעדרו. אין לי ספק שרעייתו הרבנית והילדים היקרים יקבלו עליהם את המשך שליחות חייו, וימשיכו בפעולות הנפלאות. הוא עשה עבודה של אנשים רבים כל-כך. יהי זכרו ברוך".


הרב לסרי (משמאל) עם הרב שמולביץ ע"ה


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)