חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:50 זריחה: 5:48 א' בניסן התשע"ח, 17/3/18
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מכירת חמץ תשע"ח - 2018

מכירת חמץ באינטרנט
כאן ניתן למכור את החמץ אונליין

טופס מכירת חמץ

מכירת חמץ איננה כרוכה או מותנית בתשלום כלשהו; די בפעולת 'קנין' פשוטה שניתן לבצעה בבית וכך לחסוך את הצורך להביא את החמץ לבית הרב...

את מוצרי החמץ שאנו מעוניינים לשמור לאחרי חג הפסח, וכך גם את כלי החמץ, יש לרכז בפינה צדדית בבית, בתוך מקום סגור ונעול שעליו יצויין בשלט קטן: 'חמץ'. את החמץ הזה יש למכור לגוי, שכן על חמץ שאינו שלנו איננו עוברים איסור. חשוב לדעת, שחמץ שלא נמכר לגוי ועבר עליו הפסח - אסור בהנאה גם לאחר הפסח!

איך מוכרים חמץ? ניגשים לאחד הרבנים שבאזור, או לבית חב"ד הסמוך, ושם מבצעים מעשה קניין של החמץ (רק למשך ימי הפסח, כמובן) לגוי מסויים, עימו עומד הרב בקשר. את המכירה הזו יש לערוך עד ליל בדיקת חמץ, שכן מיד בבוקר ערב פסח עורך הרב את המכירה לגוי. להרחבת הידע בנושא מכירת חמץ - הקש כאן.

לאלה שאין באפשרותם לגשת אל הרב למכור את החמץ, אנו מאפשרים להעביר הרשאה למכירת החמץ לרב באמצעות מילוי הטופס המקוון להלן.

טופס מכירת חמץ באמצעות האינטרנט

לפני מילוי הטופס, קרא את ההנחיות בדבר עשיית 'קניין', כדי שמכירת החמץ תחול. את החמץ שמשאירים לפסח יש לסגור היטב ולסמן את המקומות בשלט: "מכור", כדי שלא יגשו אליהם בטעות בפסח, (כולל במקום העבודה, מחסן וכדומה).

מכירת החמץ באמצעות אתר זה תתאפשר עד יום שישי, י"ד בניסן תשע"ח
(30.3.18) בשעה 10:00 בבוקר.
רצוי להקדים ולא להמתין לרגע האחרון!

למוכרים מחו"ל:

למוכרי חמץ במדינות שסוף זמן המכירה מוקדם מהזמן בישראל (כגון, אסוטרליה, תאילנד וכיו"ב), ממנה הרב ירוסלבסקי רב באוסטרליה, שליח מטעמו, שיבצע את המכירה לפי הזמן באוסטרליה. אי לכך, גולשים מאיזורי זמן מוקדם מהזמן בישראל, יבצעו את המכירה 9 שעות לפני סוף זמן המכירה בישראל.

שטר הרשאה למכירת חמץ

אני החתום מטה, נותן כוח ורשות לרב יהודה ירוסלבסקי, מזכיר ועד רבני חב"ד, ועושה אותו שליח ומורשה במקומי למכור ולהשכיר, בעצמו, או על ידי שלוחו ושליח-שלוחו, עד מאה שלוחים, כל מיני חמץ ותערובות-חמץ וחשש-חמץ שלנו, הן הנמצא ברשותנו, בכל מקום שהוא, ו/או ביד אחרים, או שיש לנו חלק וזכות בהם, או שהם רק פקדון ביד אחרים. וכן  אנו מייפים כוחו שישכיר לנכרי כל המקומות שהחמץ מונח שם.

חובה למלא את השדות המסומנים ב- *

לפרט להלן את מיקום החמץ בבית:

רחוב: * מספר: *

שכונה:

עיר: * מיקוד:

דואר אלקטרוני: 

ובזה אנו מגלים דעתנו, שכל חמץ וחשש חמץ ותערובות חמץ השייך לנו, יימכר לנכרי בכל אופן שיהיה, הן מצד שליחות והן מצד זכייה, שזכין לאדם שלא בפניו, וכן ביד השליח למכור החמץ האמור לעיל בכל מחיר שירצה לפי חוות-דעתו, ויהי ממכרו קיים, ותהא ידו כידינו, ועשייתו כעשייתנו, ופיו כפינו.

שם פרטי: *    שם משפחה: *  

נא להקיש על כפתור "שלח" פעם אחת בלבד
    
והמתן לתגובת אישור

לא יישלח אישור באימייל!
 
  • מצווה לעורר שכנים ומכרים (אפילו מי שאינם מקפידים לשמור על כל דיני חמץ) להשתתף במכירת חמץ, כדי להימנע מאיסור "בל ייראה ובל ימצא" וכדי שהחמץ יהיה מותר באכילה אחרי הפסח.
     
  • שטר זה מיועד לשימוש פרטי. חנויות, מפעלים ובתי-אוכל זקוקים להדרכת ואישור הרבנות המקומית בעניין מכירת החמץ.
  • מכירת חמץ איננה כרוכה או מותנית בתשלום כלשהו, אלא במילוי התנאים האמורים ובהסכמה בלב שלם לביצוע המכירה. המכירה היא פעולה משפטית תקפה על-פי ההלכה, ולא "הערמה".

_________________________

הנחיות להחלת מכירת החמץ באמצעות האינטרנט

כדי להסמיך את הרב למכור את החמץ שברשותך, מהודר ביותר לבצע פעולה הנקראת "קניין".

אופן הפעולה: בקש מחבר שיתן בידך חפץ שלו - לזכות הרב יהודה ירוסלבסקי, כגון: ממחטה, עט, שעון וכדומה. עליך להגביהו כ-25 ס"מ (זו פעולת ה"קניין"), ובתמורה אתה מעניק לו את ההרשאה למכור את החמץ שלך. לאחר ה'הגבהה' (=ה'קניין') אתה יכול להחזיר לחבר את החפץ.

אם אין לך אפשרות לבצע את פעולת הקניין באופן האמור, ניתן להסתפק בהרשאה בכתב הניתנת באמצעות טופס זה, ואולם, מהודר יותר לבצע את פעולת ה'קניין'.

 

קניין

'קניין' פירושו אקט משפטי שבכוחו להעביר בעלות מאדם לאדם. נניח שאתה מבקש לקנות חפץ. מהו השלב שבו עובר החפץ לרשותך; האם בעצם הסכמתו של המוכר למכרו? האם על-ידי תשלום הכסף, או בחתימה על שטר?

בהלכה, הרגע שבו החפץ עובר מרשותו של אדם לזולתו -  נעשה ה'קניין'.

ה'קניין' הנפוץ בקניית מטלטלין הוא - הגבהה. ברגע שהגבהת את החפץ שברצונך לקנות - הוא עבר לבעלותך. לא תמיד הדבר אפשרי, כגון במכירת חמץ, אין לצפות שהציבור כולו יביא לבית הרב את החמץ שברשותו. למטרה זו קיים 'קניין חליפין' (הנקרא בהלכה: 'קניין סודר'). כלומר, בתמורה לחפץ שאתה מבקש לקנות מהזולת אתה מעניק לזולת חפץ אחר שלך. למשל, אם ברצונך לקנות שעון בתמורה לעט, אין הכרח שתתבצע פעולת ה'קניין' בשני החפצים. ברגע שאתה מגביה (25 ס"מ) את שעונו של חברך, זוכה חברך בעט שאתה מעוניין להקנותו לו בתמורה לשעון.

פעולה זו של 'חליפין' משמשת גם לאישור פעולות משפטיות שונות, שאינן ממש העברת בעלות, כגון מתן תוקף לשטר כתובה וכדומה.

זה הרעיון שמאפשר לבצע 'מכירת חמץ' מבלי להביא את החמץ לבית הרב ולחסוך את הצורך שהרב יגביה את החמץ שלך ואח"כ ימכור אותו לגוי. די בכך שהמוכר מגביה חפץ שניתן לו בשם הרב, ואגב ה'קניין' שהוא עושה בחפץ, עוברת אל הרב הרשות למכור את החמץ לנכרי.

קיימים סוגי קניין נוספים, לענין קרקעות ובעלי-חיים, ואין כאן המקום להאריך.


   
 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)